Vikivortaro:Diskutejo

merkredo la 24-a de aprilo, 2024

Bonvenon al la diskutejo de Vikivortaro!

Komentu! Jen loko por babili pri Vikivortaro.
Aldoni komenton
Arkivoj Esploru arkivojn de la diskutejo

Feliĉan novan jaron 2023 (kaj progreso kaj arkivigo) redakti

Feliĉan novan jaron 2023 al ĉiuj kontribuantoj, uzantoj, esperantistoj kaj ceteraj uloj. Dum la pasinta jaro, granda kvanto da laboro estas finfarita, preskaŭ farita, aŭ progresanta:

  • kvanto da subtenataj lingvoj en la centra tabelo kreskis al 376 (tamen multaj ne havas iun kapvorton ajn)
  • riparita delonga problemo pri spacoj kaj apostrofoj ĉe certaj sxablonoj per nova modulo ((pagenamkod))
  • forigita granda kvanto da lingvokodaj sxablonoj (sed ankoraŭ ne ĉiuj), centra tabelo {{tbllingvoj}} prizorgas la laboron
  • forigita sxablono "trad-" kaj pluraj rilataj hispanaj sxablonoj kaj moduloj
  • prilaboro de latinaj cxapeloj per nova modulo ((undecorate)) kaj novaj ŝablonoj {{sendekoraciigo}} kaj {{la-ligilo}}, plibonigita latina etimologio cxe {{deveno3}}
  • plibonigo de kvalito de kodo en multaj moduloj, plus ŝablono {{doku-mp}} plibonigita kaj vaste ekuzata
  • du gravaj (kompatiblecrompaj) transsxaltoj cxe kerna modularo, ebligis inversan demandon (lingvonomo -> lingvokodo) kaj "kroman demandon" (vikidatumeja Q-umo -> lingvokodo)
  • plibonigita ((maudilingdial)) kaj pro tio {{aŭdo}} nun subtenas cxiujn lingvokodojn anstataŭ nur kelkajn kiel antauxe (necesas ke la vikidatumeja Q-ero estas plenigita en la centra tabelo kun lingvoj), krom tio draste kreskis kvanto da disponeblaj sondosieroj cxe "Commons", nova pagxo Helpo:Sondosiero
  • plibonigitaj pluraj helpopagxoj, nova helpopagxo Helpo:Ŝablonaro vortara
  • plibonigitaj pluraj aldonaj pagxoj pri unuopa lingvo, forigitaj "Ŝablono:ligilo-ll-kat", "Ŝablono:vortaropaĝo-vikivortaro" "Ŝablono:vikivortarojesne"
  • rimarkinde plivastigita kvanto da kapvortoj en diversaj lingvoj, ekzemple indonezia (pli ol 1'000 kapvortoj nun), tagxika, malnovsunda, Novialo, Kotavao (pli ol 2'000 kapvortoj nun), Sanskrito, ...
  • nova sxablono {{k}} por aldoni etikedojn kaj kategoriojn al kapvortoj kaj unuopaj signifoj, alvokoj unuformigitaj (plejparte), multaj malnovaj redundaj sxablonoj ("fak", "trans.", "Peru", ...) forigitaj, nova sxablono {{kat-temo}} kiu "atentigas" pri sxablono "k"
  • plibonigo de kategoria strukturo, unuformigo de lauxlingvaj kategorioj Kapvorto, Scienco, Fako, Temaro, ..., granda kvanto da novaj kategorioj (dialektaj, gramatikaj, fakaj, stilaj, ...), multaj kategorioj alfiksitaj al vikidatumejo kaj tiel akiris intervikiojn, granda kvanto da signifoj sur multaj pagxoj ricevis siajn etikedojn kaj tiel eniris siajn kategoriojn
  • plibonigo kaj unuformigo de strukturo de kapvortaj pagxoj, forigite '''{{PAGENAME}}''', aldonite ===={{Signifoj}}==== kie gxi mankis (plejparte), riparo de erara uzo de {{Referencoj}} kaj {{Fontoj}}
  • forigo de misusklitaj kaj alidirektitaj kategorioj (totale ca 1'000 dum la pasinta jaro), post movo de tiuj kiuj ne estis jam movitaj antauxe, plenumo de tasko pri kiu oni interkonsentis dum jaro 2017, kaj solvo de kvazauxeterna problemo kiu parte ekzistis jam ekde jaro 2012
  • malplenigo kaj forigo de ĉiuj lauxliteraj kategorioj ([[Kategorio:PT Q]]), tasko pri kiu oni interkonsentis dum jaro 2010
  • plibonigita {{ref-Tato}} kun lingvokodo kiel cxefa parametro, alvokoj unuformigitaj, malnovaj redundaj sxablonoj forigitaj
  • plibonigita {{ref-PIV}} ne plu postulante parametrojn por gxia cxefa kaj plej ofta uzo, alvokoj unuformigitaj
  • unuformigitaj alvokoj al ŝablono {{IFA}}, kaj iamaj permanaj prononcindikoj alifaritaj al sxablonalvokoj
  • unuformigitaj alvokoj al ŝablono {{ref-ReVo}} (plejparte)
  • nova sxablono {{radikoj}} kaj modulo ((mrooteo)) kiu uzas ĝin, unuformigo de paĝoj por esperantaj lingvaj elementoj (plejparte)
  • riparita {{en-pluralo}}, solvita delonga problemo kun du malsamaj sintaksoj (restas problemo pri plurvortaj esperantaj terminoj kiel traduko)
  • kreitaj multegaj alidirektiloj por "iksokodo" kiel kacxo -> kaĉo
  • nova {{ŝakdiagramo}} kaj ((mchessboard)) kiuj ebligas montri ŝaktabulon kun ajna ŝaka pozicio
  • kvanto da anglaj verbaj sxablonoj malpliigita de 4 al 3 kun baldauxa daŭrigo de la laboro
  • plibonigita enhavo de Kategorio:Krimo kun nun 9 lingvoj, 54 paĝoj, kaj unuecigita strukturo de ili

PS: Bonvole ne ne arkivigu nun, sed atendu dum almenaŭ 3 pliaj monatoj. Konsentite la diskutejo jam estas nesaĝe longa, sed kelkaj temoj estas ankoraŭ aktivaj.   Atendu. Taylor 49 (diskuto) 01:45, 1 jan. 2023 (UTC)Reply

Plibonigita subteno por Tokipono redakti

La minimumisma lingvo Tokipono finege ricevis sian kodon TOK. Pro tio la antaŭa provizora kodo "tko" estas forigita kaj subteno nun plibonigita. Eblas tuj larĝskale ekkontribui vortojn en la lingvo. Taylor 49 (diskuto) 00:37, 5 jan. 2023 (UTC)Reply

Global ban for PlanespotterA320/RespectCE redakti

Per the Global bans policy, I'm informing the project of this request for comment: m:Requests for comment/Global ban for PlanespotterA320 (2) about banning a member from your community. Thank you.--Lemonaka (talk) 21:40, 6 February 2023 (UTC)

La uzanto havas 15 redaktojn en esperanta vikipedio, kaj neniujn cxi tie. Taylor 49 (diskuto) 11:42, 7 feb. 2023 (UTC)Reply

Editing news 2023 #1 redakti

Read this in another languageSubscription list for this multilingual newsletter

This newsletter includes two key updates about the Editing team's work:

  1. The Editing team will finish adding new features to the Talk pages project and deploy it.
  2. They are beginning a new project, Edit check.

Talk pages project

 
Some of the upcoming changes

The Editing team is nearly finished with this first phase of the Talk pages project. Nearly all new features are available now in the Beta Feature for Discussion tools.

It will show information about how active a discussion is, such as the date of the most recent comment. There will soon be a new "Aldoni temon" button. You will be able to turn them off at Special:Preferences#mw-prefsection-editing-discussion. Please tell them what you think.

 
Daily edit completion rate by test group: DiscussionTools (test group) and MobileFrontend overlay (control group)

An A/B test for Discussion tools on the mobile site has finished. Editors were more successful with Discussion tools. The Editing team is enabling these features for all editors on the mobile site.

New Project: Edit Check

The Editing team is beginning a project to help new editors of Wikipedia. It will help people identify some problems before they click "Publikigi la ŝanĝojn". The first tool will encourage people to add references when they add new content. Please watch that page for more information. You can join a conference call on 3 March 2023 to learn more.

Whatamidoing (WMF) (diskuto) 23:25, 22 feb. 2023 (UTC)Reply

Angla modularo elservigita -> propono pri amasforigo redakti

Parto de malnova angla modularo, enmetita dum jaroj 2014 kaj 2015, neniam bone funkcianta, kiun neniu emas aŭ eĉ kapablas bonteni, estas nun plejparte elservigita kaj forŝaltita. Esceptoj estas ((string)) daŭre vaste uzata, kaj ((character info)) kun ĝiaj dependaĵoj enmetitaj dum jaro 2022. Do mi proponas forigi sekvajn modulojn per helpo de globalaj administrantoj:

  Por: SUPPORT -- kiel proponinto. Taylor 49 (diskuto) 05:41, 24 feb. 2023 (UTC)Reply
Done --Superpes15 (diskuto) 22:57, 19 mar. 2023 (UTC)Reply

Your wiki will be in read only soon redakti

Trizek (WMF) (Diskuto) 21:21, 27 feb. 2023 (UTC)Reply

Wikimania 2023 Welcoming Program Submissions redakti

 
Do you want to host an in-person or virtual session at Wikimania 2023? Maybe a hands-on workshop, a lively discussion, a fun performance, a catchy poster, or a memorable lightning talk? Submissions are open until March 28. The event will have dedicated hybrid blocks, so virtual submissions and pre-recorded content are also welcome. If you have any questions, please join us at an upcoming conversation on March 12 or 19, or reach out by email at wikimania@wikimedia.org or on Telegram. More information on-wiki.

Propono pri amasforigo kategorio "Ŝablonaro arkaikigita pro kat-elemento-eo" redakti

Temas pri 33 ŝablonoj jam delonge elservigitaj plus la portempa Kategorio:Ŝablonaro arkaikigita pro kat-elemento-eo (0 paĝoj) mem. La laboron nun faras {{kat-elemento-eo}}. Estas proponite efektivigi forigon per helpo de globalaj administrantoj.

  Por: forigo -- SUPPORT deletion -- kiel proponinto. Taylor 49 (diskuto) 10:35, 28 mar. 2023 (UTC)Reply
  Farita Taylor 49 (diskuto) 20:46, 18 apr. 2023 (UTC)Reply

Seeking volunteers for the next step in the Universal Code of Conduct process redakti

Hello,

As follow-up to the message about the Universal Code of Conduct Enforcement Guidelines by Wikimedia Foundation Board of Trustees Vice Chair, Shani Evenstein Sigalov, I am reaching out about the next steps. I want to bring your attention to the next stage of the Universal Code of Conduct process, which is forming a building committee for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). I invite community members with experience and deep interest in community health and governance to nominate themselves to be part of the U4C building committee, which needs people who are:

  • Community members in good standing
  • Knowledgeable about movement community processes, such as, but not limited to, policy drafting, participatory decision making, and application of existing rules and policies on Wikimedia projects
  • Aware and appreciative of the diversity of the movement, such as, but not limited to, languages spoken, identity, geography, and project type
  • Committed to participate for the entire U4C Building Committee period from mid-May - December 2023
  • Comfortable with engaging in difficult, but productive conversations
  • Confidently able to communicate in English

The Building Committee shall consist of volunteer community members, affiliate board or staff, and Wikimedia Foundation staff.

The Universal Code of Conduct has been a process strengthened by the skills and knowledge of the community and I look forward to what the U4C Building Committee creates. If you are interested in joining the Building Committee, please either sign up on the Meta-Wiki page, or contact ucocproject wikimedia.org by May 12, 2023. Read more on Meta-Wiki.

Best regards,

Xeno (WMF) 19:01, 26 apr. 2023 (UTC)Reply

Selection of the U4C Building Committee redakti

The next stage in the Universal Code of Conduct process is establishing a Building Committee to create the charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). The Building Committee has been selected. Read about the members and the work ahead on Meta-wiki.

-- UCoC Project Team, 04:21, 27 maj. 2023 (UTC)

Announcing the new Elections Committee members redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Hello there,

We are glad to announce the new members and advisors of the Elections Committee. The Elections Committee assists with the design and implementation of the process to select Community- and Affiliate-Selected trustees for the Wikimedia Foundation Board of Trustees. After an open nomination process, the strongest candidates spoke with the Board and four candidates were asked to join the Elections Committee. Four other candidates were asked to participate as advisors.

Thank you to all the community members who submitted their names for consideration. We look forward to working with the Elections Committee in the near future.

On behalf of the Wikimedia Foundation Board of Trustees,

RamzyM (WMF) 18:00, 28 jun. 2023 (UTC)Reply

Propono pri amasforigo 2023-07 (rubujo) redakti

Mi proponas malplenigi la rubujon (forigi la 100 sube listigitajn paĝojn) per helpo de globalaj administrantoj. I propose to empty the recycle bin (delete the 100 pages listed below) with help of global sysops.

(listo elkomentita)
  Por: SUPPORT -- kiel proponinto. Taylor 49 (diskuto) 01:13, 9 jul. 2023 (UTC)Reply
  Farita Taylor 49 (diskuto) 07:20, 27 aŭg. 2023 (UTC)Reply

Nova modulo "pate" redakti

Estas aktivigitaj novaj ((pate)) kaj {{pate}}. La kodo ankoraŭ enhavas certajn neperfektaĵojn, kaj la dokumentaĵo estas nekompleta. Tamen la modulo jam laboras. Kion ĝi faras? Ĝi nerekte vokas ŝablonon, kaptas kaj montras la kategorienmetojn en tabelo. Kial tio utilas? Tio draste simpligas memtestadon de ŝablonoj, kaj tiel faciligas kontribuadon kaj bontenadon, kaj altigas la kvaliton de la vortaro. Anstataŭ pena subpremado de kategorioj pere de nocat= aŭ aliaj eĉ pli problemhavaj metodoj, aparte en ĉiu unuopa ŝablono, la tasko nun estas farita ĉe unu sola loko, nome modulo "pate", kaj kategorienmetoj povas esti kaptitaj kaj montritaj. Nun eblas testi ne nur kion la ŝablono montras, sed ankaŭ kiujn kategorienmetojn ĝi estigas, inkluzive la ordiga konsilo/ŝlosilo. Ekzemplo de simpligo. La angla vikivortaro, la plej granda kaj laŭraporte plej mojosa, ne havas iom similan, ĝi daŭre batalaĉas per nocat=, detektado de nomspaco, kaj similaj teruraĵoj. Taylor 49 (diskuto) 11:01, 11 jul. 2023 (UTC)Reply

Bab(yb)elaj ŝablonoj 2023 redakti

Evitenda fuŝo:

La sistemo estis rompita ekde jaro ca 2014 pro mallertaj purismaj ŝanĝoj. Uzu novan Ŝablono:babelnivelo, bonaj ekzempoj de uzo kaj jam riparitaj estas Ŝablono:Vikivortaristo id kaj Ŝablono:Vikivortaristo en-1.

Unuopaj ŝablonoj faritaj (certigu: ne alidirektiloj , ordo "kodo->nivelo->teksto" , punkto post apoj '''. , memtesto per "pate" ):

Taylor 49 (diskuto) 20:14, 27 nov. 2023 (UTC)Reply

Deploying the Phonos in-line audio player to your Wiki redakti

Saluton!

Apologies if this message is not in your language, ⧼Please help translate⧽ to your language.

This wiki will soon be able to use the inline audio player implemented by the Phonos extension. This is part of fulfilling a wishlist proposal of providing audio links that play on click.

With the inline audio player, you can add text-to-speech audio snippets to wiki pages by simply using a tag:

<phonos file="audio file" label="Listen"/>

The above tag will show the text next to a speaker icon, and clicking on it will play the audio instantly without taking you to another page. A common example where you can use this feature is in adding pronunciation to words as illustrated on the English Wiktionary below.

{{audio|en|En-uk-English.oga|Audio (UK)}}

Could become:

<phonos file="En-uk-English.oga" label="Audio (UK)"/>

The inline audio player will be available in your wiki in 2 weeks time; in the meantime, we would like you to read about the features and give us feedback or ask questions about it in this talk page.

Thank you!

UOzurumba (WMF), on behalf of the Foundation's Language team

02:26, 27 jul. 2023 (UTC)

Grava transŝalto kaj nova ŝablono pri dialektoj redakti

Mi ĵus efektivigis gravan transŝalton al pli efika kaj pli unueca sistemo por prilabori diversajn listojn. Ŝajne nenio fuŝiĝis, raportu se vi tamen trovos novan rompitaĵon. Krom tio mi alŝutis ŝablonon {{tbldialektoj}} kiel centra listo kun dialektoj, al kiu ŝablonoj kiuj prilaboras dialektojn ({{k}}, {{IFA}}, {{aŭdo}}) povos konekti. Nuntemple la ŝablono ankoraŭ ne estas uzata. Nova paĝo Aldono:Listo kun dialektoj baldaŭ ekfunkcios, nun ĝi estas anoraŭ malplena. Taylor 49 (diskuto) 09:54, 3 aŭg. 2023 (UTC)Reply

Inversdirekta konvertado, novaj ŝablono kaj modulo "kat" redakti

Estas disponeblaj {{kat}} kaj ((kat)). La ŝablono kapablas plenaŭtomate generi enhavon (skatolon kun informoj, laŭbezone kaŝadon, kategoriojn) por certaj tipoj de kategorioj, nuntempe 3, estone supozeble pliaj ĝis pli-malpli ĉiuj. La tasko inkluzivigas inversdirektan konvertadon lingvonomo->lingvokodo, do la lingvonomo estas ellegita el la paĝonomo, kaj lingvokodo ne plu devas esti transdonata. Jen la plej nova Kategorio:Tradukoj (evenka) kiu uzas la ŝablonon. Tio ebligas forigon de pluraj problemhavaj malnovaj ŝablonoj "kat-stilo" "kat-tradukoj" "kat-vortato" "tradukoc6kodo" kaj eĉ "Modulo:mtbllingvoj". Taylor 49 (diskuto) 19:34, 13 aŭg. 2023 (UTC)Reply

Problemo pri ruĝa teksto en "Aldono:Vortaro angla-Esperanto" solvita redakti

En Aldono:Vortaro angla-Esperanto jam delonge aperis sintakso

<font color="red">urbo</font>

sufiĉe simpla sed rekte malrekomendita. Finege globala administranto trairis plejmulton da afekciitaj paĝoj kaj enmetis la novan sintakson

<span style="color:red;">urbo</span>

kiu estas senproblema krom la detalo ke ĝi estas pli longa. Nun mi sukcesis optimigi la sintakon al

<span id="rugxa">urbo</span>
  antaŭekspanda grando malpliiĝis
  postekspanda grando malpliiĝis
  komplekseco pliiĝis, unu speciala ŝablono estas bezonata

Tiuokaze mi ankaŭ riparis diversajn pliajn fuŝojn en tiuj vortaroj. Taylor 49 (diskuto) 19:58, 27 aŭg. 2023 (UTC)Reply

Review the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee redakti

Hello all,

I am pleased to share the next step in the Universal Code of Conduct work. The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) draft charter is now ready for your review.

The Enforcement Guidelines require a Building Committee form to draft a charter that outlines procedures and details for a global committee to be called the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C). Over the past few months, the U4C Building Committee worked together as a group to discuss and draft the U4C charter. The U4C Building Committee welcomes feedback about the draft charter now through 22 September 2023. After that date, the U4C Building Committee will revise the charter as needed and a community vote will open shortly afterward.

Join the conversation during the conversation hours or on Meta-wiki.

Best,

RamzyM (WMF), on behalf of the U4C Building Committee, 15:35, 28 aŭg. 2023 (UTC)Reply

Plibonigitaj ŝablono kaj modulo redakti

  • {{k}} kaj ((mtagg))
  • prizorgas "etikedojn" de kapvorto pri dialekto, gramatiko, fako, ...
  • Plibonigoj:
    • konektitaj al {{tbldialektoj}}
    • forkonektitaj de diversaj malnovaj moduloj (forigo alproksimiĝas)
    • kunigo de elementoj nun plene funkcias, ekzempla paĝo zorgi
    • aldonitaj memtestoj
  • generado de refleksiva formo daŭre ne funkcias
Taylor 49 (diskuto) 17:48, 31 aŭg. 2023 (UTC)Reply

Plibonigita ŝablono "kat" redakti

Ŝablono {{kat}} nun subtenas 6 tipojn de kategorioj. Ĉiuj kategorioj kiuj estas subtenataj estas transŝaltitaj. El totale ca 15'000 kategorioj la ŝablono nun prizorgas na ca 1'150 aŭ ca 8%. Taylor 49 (diskuto) 18:54, 9 sep. 2023 (UTC)Reply

Opportunities open for the Affiliations Committee, Ombuds commission, and the Case Review Committee redakti

Hi everyone! The Affiliations Committee (AffCom), Ombuds commission (OC), and the Case Review Committee (CRC) are looking for new members. These volunteer groups provide important structural and oversight support for the community and movement. People are encouraged to nominate themselves or encourage others they feel would contribute to these groups to apply. There is more information about the roles of the groups, the skills needed, and the opportunity to apply on the Meta-wiki page.

On behalf of the Committee Support team,

Review and comment on the 2024 Wikimedia Foundation Board of Trustees selection rules package redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Dear all,

Please review and comment on the Wikimedia Foundation Board of Trustees selection rules package from now until 29 October 2023. The selection rules package was based on older versions by the Elections Committee and will be used in the 2024 Board of Trustees selection. Providing your comments now will help them provide a smoother, better Board selection process. More on the Meta-wiki page.

Best,

Katie Chan
Chair of the Elections Committee

01:13, 17 okt. 2023 (UTC)

The Vector 2022 skin as the default in three weeks? redakti

Read this in your languagePlease help translate to your language • Please tell other users about these changes

Hello. I'm writing on behalf of the Wikimedia Foundation Web team. In two weeks, we would like to make the Vector 2022 skin the default on this wiki.

 
Global preferences

If you prefer keeping the current skin select "Vector legacy (2010)" on the appearance tab of the global preferences and save the change. We encourage you to give the new skin a try, though.

Since I last came to you with this question, many things have changed. The skin is now the default on most Wikipedias, and all logos are done! We have also made some tweaks in the skin itself. Below is the text I've sent to you once, but I'm sending it again, just slightly edited, for those who haven't seen it.

If you know what this is about, jump straight to the section "Our plan":

It would become the default for all logged-out users, and also all logged-in users who currently use Vector legacy as a local (but not global) preference. Logged-in users can at any time switch to any other skin. No changes are expected for these skins.

About the skin redakti

 
Slides to our Wikimania 2022 presentation. You may also listen to the recording on YouTube (in English).

[Why is a change necessary] When the current default skin was created, it reflected the needs of the readers and editors as these were 14 years ago. Since then, new users have begun using the Internet and Wikimedia projects in different ways. The old Vector does not meet their needs.

[Objective] The objective for the Vector 2022 skin is to make the interface more welcoming and comfortable for readers and useful for advanced users. It introduces a series of changes that aim to improve problems new and existing readers and editors were having with the old skin. It draws inspiration from previous user requests, the Community Wishlist Surveys, and gadgets and scripts. The work helped our code follow the standards and improve all other skins. The PHP code in the other available skins has been reduced by 75%. The project has also focused on making it easier to support gadgets and use APIs.

 

[Changes in a nutshell] The skin introduces changes that improve readability and usability. The new skin does not remove any functionality currently available on the Vector skin.

  • The limited width and pin-able menus allow to adjust the interface to the screen size, and focus on editing or reading. Logged-in and logged-out users may use a toggle button to keep the full width, though.
  • The sticky header makes it easier to find tools that editors use often. It decreases scrolling to the top of the page by 16%.
  • The new table of contents makes it easier to navigate to different sections. Readers and editors jump to different sections of the page 50% more than with the old table of contents. It also looks a bit different on talk pages.
  • The new search bar is easier to find and makes it easier to find the correct search result from the list. This increased the amount of searches started by 30% on the tested wikis.
  • The skin does not negatively affect pageviews, edit rates, or account creation. There is evidence of increases in pageviews and account creation across partner communities.

[Customize this skin] It's possible to configure and personalize our changes. We support volunteers who create new gadgets and user scripts. Check out the repository for a list of currently available customizations and changes, or add your own.

Our plan redakti

If no large concerns are raised, we plan on deploying on 14 November. If you'd like to ask our team anything, if you have questions, concerns, or additional thoughts, please comment in any language. If this is the first comment to my message, make sure to ping me. We will gladly answer! Also, check out our FAQ. Thank you! SGrabarczuk (WMF) (diskuto) 01:09, 26 okt. 2023 (UTC)Reply

[ĝis 17-a de Novembro] Subtenu mian kandidatiĝon al AffCom redakti

Resumo: Mi kandidatiĝis por servado en la Komitato pri aligitaj organizoj de la Fondaĵo Vikimedio (AffCom) por helpi solvi ĝiajn problemojn, kiuj dum jaroj damaĝas ankaŭ la Esperantan komunumon. Bonvolu subteni min aldonante {{Strong support}} (forta subteno) ĉe meta:Affiliations_Committee/Candidates/2023#KuboF_Hromoslav

Karaj, dum lastaj jaroj Vikimedio EO klopodas esti rekonita de la Fondaĵo Vikimedio kiel Tema organizo (nun ni estas Uzanto-Grupo, kio estas malpli alta ŝtupo). Bedaŭrinde tiu ĉi nia klopodo estis haltigita de la Komitato pri aligitaj organizoj (AffCom), kiu dum jaroj ne havas sufiĉajn kapacitojn por sia respondeca funkciado. Bedaŭrinde, ilia subakapciteco montriĝis esti tiom drasta, ke ili bezonis ĉ. 5 monatojn de celita plua edukado por taŭge respondi bazlernej-nivelan demandon (konkrete kiam ili decidis haltigi nian rekonon). Mi daŭre komunikas kun AffCom ankaŭ pri aferoj ekster VMEO kaj mi respondece konfirmas, ke AffCom daŭre havas drastajn problemojn - disvastigas malveraĵojn, ne korektas ilin kiam oni atentigas pri tio, fiaskas respondi bazlernej-nivelajn demandojn ks.

Tiu ĉi subkapaciteco de AffCom bedaŭrinde ne nur kostas monon al la Fondaĵo Vikimedio (kiu pagas (kaj sufiĉe multe) al siaj dungitoj por provizadi helpon al AffCom, kaj tiu multekosta helpado estas pli alta ol taŭge pro la nekapabloj de AffCom). Sed ĝi ankaŭ forsuĉas energion de Vikimediaj organizoj kiel Vikimedio EO. Pro tio la komunumoj de Vikipedio kaj aliaj projektoj ne disvolviĝas tiom bone kaj rapide kiom eblus kun taŭga subteno. Rezulte de tio, la socioj parolantaj ties lingvojn ne edukiĝas tiom rapide, profunde kaj vaste kiom ili povus kun pli bona funkciado de Vikipedioj (kio havas konsekvencojn ekz en nesufiĉe rapida preventado de klimata ŝanĝo, nesufiĉa pacigado de mondo kaj daŭre ĉeesta granda neegaleco).

Mi jam havas tre (fakte tro) multan laboron, sed mi vidas, ke la damaĝo kiun kreas la subkapaciteco de AffCom estas tro maltaŭga kaj detrua ankaŭ por nia Esperanta komunumo. Tial mi decidis kandidatiĝi por AffCom kaj helpi ĝin deinterne. Tio bedaŭrinde prenos iom de mia tempo, kiun mi preferas dediĉi al VMEO, sed samtempe (mi esperas, ke) helpos glatigi la padon kaj kunlaboradon de VMEO kun AffCom, kaj samtempe plifortigos ankaŭ aliajn Vikimediajn organizojn, de kies sukcesoj ni povos profiti (ekz. lernante de ili, aŭ kunlaborante en subvenciataj projektoj de Erasmus+ ktp).


Por tio tamen indas via subteno! Mi petas, legu mian kandidatiĝon kaj se vi subtenas tion, bv. en la parto "Endorsements (KuboF Hromoslav)" subteni min aldonante {{Strong support}} (forta subteno) aŭ {{Support}} (subteno), ideale ankaŭ kun certa komento (povas esti en Esperanto ;) meta:Affiliations_Committee/Candidates/2023#KuboF_Hromoslav

Mi anticipe dankas vin pro via helpo al mia helpado de disvolvigo de tutmonda Vikimedia komunumo! KuboF Hromoslav (diskuto) 16:18, 10 nov. 2023 (UTC)Reply

Feliĉan novan jaron 2024 (kaj progreso kaj arkivigo) redakti

Feliĉan novan jaron 2024 al ĉiuj kontribuantoj, uzantoj, esperantistoj kaj ceteraj uloj. Dum la pasinta jaro, granda kvanto da laboro estas finfarita, preskaŭ farita, aŭ progresanta:

  • ŝablono {{aŭdo}} plibonigita, cxiuj redundaj sxablonoj por sama tasko estas forsxaltitaj kaj forigitaj, krom tio alvokoj al "aŭdo" estas riparitaj te ne plu aperas nevalidaj parametroj
  • draste malpliigita kvanto da paĝoj kiuj suferas je "Lint"-eraroj
  • solvita delonga problemo pri malnova sintakso (HTML-3, Lint-eraro) por ruĝa koloro en la vortaro angla-Esperanto, krome la vortaro plue forte plivastigita far uzanto "Noelekim", kaj diversspecaj etaj problemoj pri tiaj vortaroj por pluraj lingvoj solvitaj
  • plibonigita subteno por Tokipono kaj adopto de ĝia oficiala lingvokodo "tok"
  • plibonigita subteno por Volapuko kun vortfarado
  • draste plialtigita kvanto da kapvortoj en Kotavao (nun pli ol 3'900)
  • plivastigita kaj plibonigita enhavo en la finna lingvo, ekzemple pagxo "koulu" kun multaj kunmetitaĵoj
  • plivastigita kaj plibonigita enhavo en la vjetnama lingvo, kaj en la maoria lingvo (ŝablono)
  • plibonigo kaj unuformigo de strukturo de kapvortaj pagxoj, forigite '''{{PAGENAME}}''', aldonite ===={{Signifoj}}==== kie gxi mankis
  • riparo kaj unuformigo de amasa erara uzo de {{Vortospeco}}, gxustigitaj majusklaj (kiel "Substantivo") kaj nevalidaj (kiel "Biologio" aux "biologio") vortospecoj
  • riparo de diversspece rompitaj kaj malplenaj tradukoj, plibonigo de {{t}} per pli strikta kontrolo de parametroj kaj pliaj diagnozaj kategorioj (ankoraux ne totale malplenigitaj)
  • nova modulo ((pate)) draste simpligis memtestadon de sxablonoj, kaj ebligis tutvikian forigon de parametro nocat= aux aliaj eĉ pli problemhavajn artifikojn for subpremo de kategoriado
  • ŝablono {{bildodek}} (per ((twoimage))) estas plibonigita, ĝi plej ofte ne plu bezonas kodon <br> sed distranĉas la priskribon aŭtomate (jam ca 750 uzoj)
  • multaj fakaj kaj stilaj kategorioj estas kreitaj kaj ekuzataj
  • multaj kapvortaj pagxoj estas kreitaj, riparitaj aux pliampleksigitaj
  • plibonigita kategoria strukturo pri hispanaj dialektoj
  • pluraj gravaj transŝaltoj en la kerna modularo, nova ŝablono pri dialektoj {{tbldialektoj}} plus Aldono:Listo kun dialektoj (ankoraux ne funkcias), arkaikigitaj aux forigitaj mpiktbllki, mpiksubstrind, mtbllingvoj, tradukoc6kodo, vikivortaroc7jesne
  • unuformigitaj tempozonaj sxablonoj en Kategorio:Ŝablonaro per ŝl skatolo-tz (24 paĝoj)
  • sxablono {{k}} kaj modulo ((mtagg)) plibonigitaj kaj konektitaj al nova ŝablono pri dialektoj "tbldialektoj", ili prizorgas jam pli ol 10'000 paĝojn
  • novaj sxablono {{kat}} kaj modulo ((kat)) priservas jam ca 1'150 kategoriojn, malnovaj "kat-stilo", "kat-el", ... forigitaj
  • plibonigitaj Kategorio:Mineralogio kaj Kategorio:Mineralo (strukturo, WikiData, laŭbezna alikategorigo, nova eŭklazo‎ far uzanto "‎Balamax", ...)
  • estas forigitaj uzantoskatolaj sxablonoj kun nomo komencanta per Vikipediisto, tio favore al Vikivortaristo kaj Uzanto, multaj skatoloj estas plibonigitaj kaj unuformigitaj
  • progreso pri forigado de redundaj kaj troaj sxablonoj (ingvokodaj, fakaj, ...) favore al pli simpla sintakso kaj novaj moduloj
  • elservigitaj kaj forigitaj pli ol 50 anglaj moduloj
  • elservigita kaj forigita sxablono "en-verb"
  • multaj ceteraj sxablonoj estas plibonigitaj
  • kvanto da subtenataj lingvoj atingis 404

PS: Bonvole ne ne arkivigu nun, sed atendu dum almenaŭ 3 pliaj monatoj. Konsentite la diskutejo jam estas iomete longa, sed kelkaj temoj estas ankoraŭ aktivaj.   Atendu. Taylor 49 (diskuto) 01:29, 1 jan. 2024 (UTC)Reply

Vote on the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Please help translate to your language

Hello all,

I am reaching out to you today to announce that the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) Charter is now open. Community members may cast their vote and provide comments about the charter via SecurePoll now through 2 February 2024. Those of you who voiced your opinions during the development of the UCoC Enforcement Guidelines will find this process familiar.

The current version of the U4C Charter is on Meta-wiki with translations available.

Read the charter, go vote and share this note with others in your community. I can confidently say the U4C Building Committee looks forward to your participation.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 18:09, 19 jan. 2024 (UTC)Reply

Last days to vote on the Charter for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Please help translate to your language

Hello all,

I am reaching out to you today to remind you that the voting period for the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) charter will close on 2 February 2024. Community members may cast their vote and provide comments about the charter via SecurePoll. Those of you who voiced your opinions during the development of the UCoC Enforcement Guidelines will find this process familiar.

The current version of the U4C charter is on Meta-wiki with translations available.

Read the charter, go vote and share this note with others in your community. I can confidently say the U4C Building Committee looks forward to your participation.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 17:01, 31 jan. 2024 (UTC)Reply

Plibonigita ŝablono "ligald" redakti

{{ligald}} estas plibonigita per nova modulo ((ligald)):

  • lingvokodo plej ofte ne plu estas bezonata (kaj ĝi estas eĉ malpermesita en tiaj okazoj)
  • parametro "S" estas forprenita, anstataŭ lingvokodo estas uzenda nur por aliasaj paĝoj
  • pli bonaj erarmesaĝoj kaj diagnozaj kategorioj
  • evitas dependon de pluraj arkaikigitaj moduloj, kiujn do baldaŭ eblos forigi

Roboto jam trairis ĉiujn uzojn kaj ĝustigis la sintakson. Taylor 49 (diskuto) 19:39, 9 feb. 2024 (UTC)Reply

Announcing the results of the UCoC Coordinating Committee Charter ratification vote redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Please help translate to your language

Dear all,

Thank you everyone for following the progress of the Universal Code of Conduct. I am writing to you today to announce the outcome of the ratification vote on the Universal Code of Conduct Coordinating Committee Charter. 1746 contributors voted in this ratification vote with 1249 voters supporting the Charter and 420 voters not. The ratification vote process allowed for voters to provide comments about the Charter.

A report of voting statistics and a summary of voter comments will be published on Meta-wiki in the coming weeks.

Please look forward to hearing about the next steps soon.

On behalf of the UCoC Project team,

RamzyM (WMF) 18:24, 12 feb. 2024 (UTC)Reply

Report of the U4C Charter ratification and U4C Call for Candidates now available redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki. Please help translate to your language

Hello all,

I am writing to you today with two important pieces of information. First, the report of the comments from the Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) Charter ratification is now available. Secondly, the call for candidates for the U4C is open now through April 1, 2024.

The Universal Code of Conduct Coordinating Committee (U4C) is a global group dedicated to providing an equitable and consistent implementation of the UCoC. Community members are invited to submit their applications for the U4C. For more information and the responsibilities of the U4C, please review the U4C Charter.

Per the charter, there are 16 seats on the U4C: eight community-at-large seats and eight regional seats to ensure the U4C represents the diversity of the movement.

Read more and submit your application on Meta-wiki.

On behalf of the UCoC project team,

RamzyM (WMF) 16:25, 5 mar. 2024 (UTC)Reply

Wikimedia Foundation Board of Trustees 2024 Selection redakti

You can find this message translated into additional languages on Meta-wiki.

Dear all,

This year, the term of 4 (four) Community- and Affiliate-selected Trustees on the Wikimedia Foundation Board of Trustees will come to an end [1]. The Board invites the whole movement to participate in this year’s selection process and vote to fill those seats.

The Elections Committee will oversee this process with support from Foundation staff [2]. The Board Governance Committee created a Board Selection Working Group from Trustees who cannot be candidates in the 2024 community- and affiliate-selected trustee selection process composed of Dariusz Jemielniak, Nataliia Tymkiv, Esra'a Al Shafei, Kathy Collins, and Shani Evenstein Sigalov [3]. The group is tasked with providing Board oversight for the 2024 trustee selection process, and for keeping the Board informed. More details on the roles of the Elections Committee, Board, and staff are here [4].

Here are the key planned dates:

  • May 2024: Call for candidates and call for questions
  • June 2024: Affiliates vote to shortlist 12 candidates (no shortlisting if 15 or less candidates apply) [5]
  • June-August 2024: Campaign period
  • End of August / beginning of September 2024: Two-week community voting period
  • October–November 2024: Background check of selected candidates
  • Board's Meeting in December 2024: New trustees seated

Learn more about the 2024 selection process - including the detailed timeline, the candidacy process, the campaign rules, and the voter eligibility criteria - on this Meta-wiki page, and make your plan.

Election Volunteers

Another way to be involved with the 2024 selection process is to be an Election Volunteer. Election Volunteers are a bridge between the Elections Committee and their respective community. They help ensure their community is represented and mobilize them to vote. Learn more about the program and how to join on this Meta-wiki page.

Best regards,

Dariusz Jemielniak (Governance Committee Chair, Board Selection Working Group)

[1] https://meta.wikimedia.org/wiki/Special:MyLanguage/Wikimedia_Foundation_elections/2021/Results#Elected

[2] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Committee:Elections_Committee_Charter

[3] https://foundation.wikimedia.org/wiki/Minutes:2023-08-15#Governance_Committee

[4] https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation_elections_committee/Roles

[5] Even though the ideal number is 12 candidates for 4 open seats, the shortlisting process will be triggered if there are more than 15 candidates because the 1-3 candidates that are removed might feel ostracized and it would be a lot of work for affiliates to carry out the shortlisting process to only eliminate 1-3 candidates from the candidate list.

MPossoupe_(WMF)19:57, 12 mar. 2024 (UTC)Reply